Bizi Takip Edebilirsiniz

Motor Soğutma Sıvısı/ Antifriz değişimi

Soğutma sistemi, motorlar için hayati bir öneme sahiptir. Motor soğutma sıvısı, sistem içerisindeki ısı iletimini sağlayarak motor ve ilgili diğer ekipmanı ısı kaynaklı hasarlara karşı korur ve sistemin yüksek performans ile çalışmasına yardımcı olur.

Motor soğutma sıvısı, motor ve araç üreticilerinin kullanma kılavuzundaki tavsiyesi doğrultusunda belirli aralıklarda değiştirilmelidir. Antifiriz, değişimi motor soğuk iken yapılmalıdır ve tüm emniyet kurallarına uygun koşullarda gerçekleştirilmelidir.

Antifiriz değişimi yapılırken soğutma sistemi içerisindeki sıvı tamamen boşaltılmalı, tekrar doldurulmadan önce iyice temizlenmelidir.

Bu esnada sistemde herhangi bir kaçak ve arıza varsa da giderilmelidir, Değişim esnasında uygun alet ve kişisel koruma ekipmanı kullanılmalıdır, Motor ve araç üreticisinin kullanma kılavuzunda belirtilen özelliklere sahip antifiriz kullanılmalıdır, Tahliye tapası tekrar bağlandıktan sonra sistem tekrar yeni antifiriz ile doldurulur, Sistem devreye alınarak soğutma sıvısı seviyesi kontrol edilir gerekirse ilave yapılır, Tahliye edilen antifiriz, yönetmeliklere uygun olarak bertaraf edilmelidir.

E-Bülten

Yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olabilirsiniz.